Studium Franciszkańskie w Krakowie
Statut studium

Statut studium

STATUT STUDIUM FRANCISZKAŃSKIEGO - PREAMBUŁA

Jako duchowi spadkobiercy św. Franciszka, podejmujemy się wspólnego dzieła Studium Franciszkańskiego, aby służyło ono dobru Rodziny Franciszkańskiej oraz dobru całego Kościoła Chrystusowego.

Dzieło to budujemy na fundamencie wielowiekowej tradycji zakorzenionej w woli samego św. Franciszka wyrażonej w liście do św. Antoniego z Padwy. Seraficki Patriarcha uczy, że oddawanie się studium przynależy do minoryckiego charyzmatu, podobnie jak każda inna słuszna działalność (zob. List do św. Antoniego). Dlatego Mistrzowie myśli franciszkańskiej służyli i służą działalności intelektualnej, rozwijając przy tym charyzmat odziedziczony od Świętego Założyciela, w którego skład wchodzą: duch modlitwy i pobożności, wspólnota życia braterskiego, minoritas-ubóstwo-solidarność oraz ewangelizacja.

Kilkuetapowy proces tworzenia Studium chronologicznie odpowiada coraz ściślejszej współpracy wyższych seminariów franciszkańskich afiliowanych do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Znalazł on konkretny wyraz w decyzji wspólnego realizowania programu studiów i został podjęty najpierw przez Prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) oraz Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej (od roku 2016), a następnie Prowincję Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w Polsce w Krakowie (od roku 2018).

Pragniemy, aby Studium Franciszkańskie było braterskim środowiskiem odpowiedniej formacji intelektualnej zakonników przygotowujących się do posługi wynikającej z sakramentu święceń, według kryteriów Kościoła w Polsce i tradycji franciszkańskiej. Pragniemy także, aby było ono czytelnym znakiem jedności Rodziny Franciszkańskiej, żyjącej Ewangelią Chrystusa za przykładem św. Franciszka z Asyżu.